Barion Pixel

Ahány ház, annyi szokás: bajai halászlé

Szerző:

Tejmentes receptek, Tojásmentes, Összes recept, Levesek

Adag: 6 főre

Elkészítési idő: 1.5 órán belül

Nehézségi fok: egyszerű

Szerintem az országban (de talán az egész világon) nincs két ember, aki egyformán készítené a halászlét. Van, aki passzíroz, van, aki mindenféle zöldséggel dúsít; egyik vidéken kenyérrel eszik, máshol – pl Baján, és én ennek a híve vagyok – gyufatésztával.

 

Hozzávalók

  • 2 kg hal (mi vegyesen vettünk pontyot, kárászt és keszeget)
  • 30 dkg vöröshagyma
  • 5 db halészlékocka
  • törött pirospaprika
  • víz

 

A tésztához

  • 5 tojás
  • 50 dkg liszt (+ nyújtáshoz, vágáshoz még kb 30 dkg)

 

Elkészítés

Ha nagyon elszántak vagyunk, élő halat vegyünk, és mi magunk tisztítsuk meg és szeleteljük otthon. Így egyrészt jóval olcsóbb, másrészt olyan vastag szeletekre vágjuk, ahogy nekünk tetszik, nem utolsó sorban pedig nem olyan halat kapunk, ami ki tudja már mióta ült a jégen a boltban. Szóval a szépen letisztított halszeleteket megmosom, alaposan megsózom, és akár 2 napra is mehet a hűtőbe. 

Közben elkészítem a tésztát. Az 5 tojásból és kb 50 dkg lisztből jó kemény tésztát gyúrok, és hagyom egy félórát pihenni. 

Egy kis videós segítséget is találtok ide kattintva.

A fázisfotók pedig így néznek ki:

Erősen lisztezett felületen kb 2 mm vastagra nyújtom, időnként újralisztezem, és kiterítve hagyom még 30 percig szikkadni. Túl sokáig ne hagyjuk magára, mert ha túlságosan kiszárad, törni fog. 

Ha jónak ítélem, mégegyszer alaposan belisztezem, feltekerem a nyújtófára, és éles késsel végigvágom. 

Utána három egyforma széles részre vágom, és gyufaszál vastagságúra szelem. 

Egy-egy csík felénél-harmadánál jó lisztes kézzel óvatosan összemorzsolom a tésztát, hogy elváljanak a szálak egymástól, és kiterítem, hogy tudjon még száradni. 

Főzés előtt jól lerázom róla a lisztet, amennyire csak tudom.

Legalább ötszörös mennyiségű sós, lobogva forró vízben pár perc alatt kifőzöm. Nagyon kell vigyázni, mert a lisztes tészta könnyedén kifuthat.

Leszűröm, de nem szabad leöblíteni, inkább egy kanál olajjal locsolom meg, és összeforgatom. Így nem ragadnak össze a szálak, és másnap is olyan, mint a friss.

A halászlét közvetlenül tálalás előtt 45-50 perccel kezdem el készíteni. A hagymát összekockázom.

Bográcsban 2 liter vízbe felteszem főni a halészlékockával együtt. Egészen puhára főzöm, majd összeturmixolom, hogy a hagyma elvesszen a lében (ez a lépés ki is maradhat, ha nem zavar minket a hagymakocka a tányérban).

Felöntöm még 3 liter vízzel, és megvárom, míg ismét lobogva forrni kezd. Egy púpos evőkanál pirospaprikát teszek bele, sót egyelőre még nem. Óvatosan beleteszem a halszeleteket, és továbbra is lobogva forralom, újraforrástól számított 20 percig. Nem kell tovább, mert szétfő a hal. 

Közben kóstolgatom, és ha kell, utánasózok, paprikázok. Én szeretem a csípőset, de hogy véletlen se legyen az egész erős, kiveszek egy kisebb edénybe két merőkanálnyit, és abban főzöm ki a paprikát, és külön tálalom.



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!