Barion Pixel

Gluténmentes medvehagymás kenyér

Szerző:

Gluténmentes, Kelt tészták, Tejmentes receptek, Tojásmentes, Kenyérfélék, Összes recept, Medvehagyma

Adag: 45 dkg-os kenyér

Elkészítési idő: csak ha nagyon ráérsz

Nehézségi fok: gyakorlatot igényel

Mióta gluténmentesen étkezem (ez 2020. októberében kezdődött, szóval nem mai már a történet), őszintén mondhatom, hogy többféle gluténmentes kenyeret is sütöttem. Volt sikeresebb (mint ez a Nutri free lisztes: https://degeszpocak.hu/glutenmentes-kenyer-nutri-free-lisztbol) és volt jóóóó sok épp csak ehető eredménnyel zárult próbálkozásom is. Nagy többségénél sajnos igaz, hogy a kész kenyér tömör, nehéz, nedves hatású a bélzete, és nagyon gyorsan penészedik. Ez utóbbit úgy kerültem el, hogy kihűlés után felszeleteltem a kenyeret, majd 4 szeletenként lefagyasztottam (ez nekem 2 evésre elég). Viszont minden egyes alkalommal szó szerint a könnyeimmel küzdöttem, mikor a családnak sütöttem a szebbnél szebb, könnyű bélzetű, laza fehér kenyereket (erre legjobb példa a mindennapink: https://degeszpocak.hu/a-mi-mindennapi-kenyerunk), amikből aztán én soha nem ehettem… viszont mióta ezzel a liszttel sütök, ugyanolyan könnyed, roppanós héjú kenyereket eszek én is, mint a többiek 🙂 Ez a recept alapreceptnek is kiválóan megfelel, ebben az esetben csak hagyjátok ki belőle a medvehagymát (vagy helyettesítsétek számotokra kedves alapanyaggal)

Hozzávalók

  • 25 dkg Schär Mix B Gluténmentes kenyérliszt + 5 dkg a formázáshoz
  • 11 g friss élesztő
  • 10 g só
  • 20 g olaj (vagy bármilyen zsiradék)
  • 225 ml langyos víz
  • Ízlés szerint friss medvehagyma

Elkészítés

Ennek a kenyérnek az elkészítése megszólalásig hasonlít a hagyományos, búzalisztes változathoz, ami azért elég nagy megnyugvással töltött el, mert abban már van némi rutinom 🙂 És mivel a tészta maga is hasonlóan viselkedik, mint a búzás verzió, a szemem is jobban ráállt az egyes állapotok felismerésére. De kezdjünk is neki!

A lisztet a dagasztótálba mérem, beleszórom a sót, belemorzsolom az élesztőt. Nem futtatom fel külön, de ha ti porélesztőt használtok, azt mindenképpen futtassátok fel külön, hogy lássátok, hogyan dolgozik az élesztő. Végül belemérem az olajat és az éppencsak langyos vizet is. Fontos, hogy ne legyen meleg, mert akkor egy kezelhetetlenül lágy tésztát kapunk, ami a formázáshoz még igényelne több lisztet, de ha adunk még hozzá, később a kenyér morzsálódását, keményedését okozná. Szóval minden hozzávalót a dagasztótálba mérek, és géppel 5-6 perc alatt (kézzel kicsit több időre van szükség, kell kb 8-10 perc) kissé ragacsos, de nagyon jól kezelhető tésztát dagasztok. Ha a medvehagymát nem hagyom ki a receptből (márpedig szezonban miért is tenném?? 🙂 ), akkor a dagasztás ideje alatt a medvehagymát késsel apró darabokra vágom. Én egy fél csomónyi (kb 15 nagyobb levelet) használtam ehhez a mennyiséghez. Nem érdemes késes darálóval nekiesni, mert egyrészt elfolyósítja úgy a tésztát, másrészt nem színezni akarom a kenyeret vele, hanem látni a szeletekben a medvehagyma csíkokat. Persze a medvehagymával színezés is remek ötlet, egyszer próbáljátok ki!

Na tehát, összeállt a tészta, aminek a dagasztás utolsó 2 percére teszem bele a felszelt medvehagymát, hogy szépen egyenletesen eloszlassam benne. Ezután lisztes kézzel bucit formázok belőle, és meleg helyen, konyharuhával letakarva pihentetem 45 percet (vagy amíg kb duplájára kel). Ekkor a kenyérformázásnál megismert mozdulatokkal (erről láttok videót a belinkelt mindennapi kenyerünk receptjénél) veknit formázok a tésztából. Nem kell megijedni, az élesztő által termelt levegőbuborékok egy jó részét így kinyomkodjuk, de újra fognak termelődni 🙂 Amikor elkészül a formázás, sütőpapírral bélelt formába teszem (ekkora kenyérhez elegendő egy 20×10 cm-es, 7-8 cm magas forma is), és újra pihentetem 45 percet. Közben a sütő aljába egy kisebb tepsit teszek, benne kb 2 dl vízzel. Ezzel együtt melegítem elő a sütőt 220 fokra. A kelesztési idő lejárta után a kenyér tetejét 3 helyen kb 3 mm mélyen egy éles pengével bemetszem, és vízzel jó alaposan megszentelem, majd a sütőbe tolom alsó-felső sütéssel 40 perce. Addig csak kívülről csodálom, ahogy szépen barnul, és a bevágások mentén nyílva hatalmasra emelkedik. 40 perc után a kenyeret kiveszem a formából, és 5 percre visszateszem légkeveréses sütésre, hogy a héja ne csak szép legyen, hanem igazán finom ropogós is.

A sütési idő végeztével rácsra teszem hűlni, és a spriccelővel 2 spriccnyit nyomok rá. Nem szabad sokat, hogy a héj ne puhuljon meg, de ennyivel rásegítünk a cserepesedére. Mert hát van annál szebb konyhai hang, mint amikor halljuk a frissen sült kenyér héjának zenéjét? 🙂

TIPP

A tésztába tehetünk medvehagyma helyett pirított hagymát, köménymagot, vagy bármilyen más magot (szezám-, lenmag, tökmag, szotyi, bármi)

Jó étvágyat!



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!