Barion Pixel

Chia magos kenyér

Szerző:

Kelt tészták, Tejmentes receptek, Tojásmentes, Kenyérfélék, Összes recept

Adag: kb. 45 dkg-os kenyérhez

Elkészítési idő: csak ha nagyon ráérsz

Nehézségi fok: gyakorlatot igényel

Új ismerőst üdvözölhetek a konyhámban, ami nem más, mint a chia mag. Sokszor, sok helyről jött már velem szembe, ezért meg sem lepődtem, mikor egyik bevásárlásom során a kosaramban landolt, majd hazakísért. Pár napig csak szemeztünk egymással (én kettővel, ő milliónyival), majd gondoltam egy nagyot, és belevágtam.

Több helyen utánaolvastam, hogy hogyan is kell használni, mert van pár fontos és hasznos dolog, amit érdemes tudni róla. Például azt, hogy a napi ajánlott mennyiséget nem szerencsés túllépni, mivel felszívja a nedvességet, ezzel például székrekedést okoz és a vizeletet is erősen köti. Fontos tehát a folyadékpótlás, vagy a megfelelő mennyiségű folyadékban történő áztatása használat vagy fogyasztás előtt.

Hozzávalók

  • 30 dkg liszt
  • 1,5 dkg friss élesztő
  • 1 kockacukor(nyi cukor)
  • 8 g só
  • 2 evőkanál olaj
  • 1,8 dl víz
  • 5 g chia mag 25 g vízben elkeverve

Elkészítés

A chia magot egy tálkába mérem, nyakon öntöm a vízzel, és félreteszem legalább 20-25 percre. Az idő lejártával egy kocsonyás állagú masszát kapunk, aminek nincs jellegzetes illata vagy íze, épp ezért olyan jól felhasználható sokféle ételbe (pl. joghurtba, italokba is).

Amíg a magok áznak, a dagasztó tálba mérem az összes többi hozzávalót, és 20 perc alatt ruganyos, könnyen kezelhető tésztát gyúrok (gépi dagasztók előnyben, de kézzel is bátran neki lehet állni). A magokat csak ekkor adom hozzá, és alaposan beledolgozom a tésztába.

Nekem még 3 evőkanálnyi lisztet felvett a tészta, hogy a vágyott állapotot elérje újra.

Ekkor félretettem meleg helyen (23 fok), konyharuhával letakarva 45 percre, hogy duplájára keljen. Átgyúrtam egyszer, hogy a buborékokat alaposan kinyomkodjam, és újabb 40 percre félretettem.

Ezután lisztezett felületre borítottam, és veknit formáztam belőle (a formázásról videót itt találsz: https://degeszpocak.hu/a-mi-mindennapi-kenyerunk/).

Nézzétek ezeket a buborékokat! 🙂

Sütőpapírral bélelt püspökkenyér formába tettem, és újabb 45 percet pihent. Közben előmelegítettem a sütőt 250 fokra. Közvetlenül sütés előtt egy éles pengével 3 helyen kb. 2-3 mm mélyen bevágtam

Jó alaposan megspricceltem vízzel, és egy ugyanakkora püspökkenyér formát ráborítva (hogy zárt, párás helyen sülhessen a kenyér) toltam a sütőbe. 20 percig sütöttem így alsó-felső sütésen, majd a fedőt levettem, és további 25 perc alatt szép barnára sütöttem. A formából kiemelve rácsra tettem, majd pár perc múlva a sütőpapírt is levettem róla, úgy hagytam kihűlni.

Csodásan cserepes, roppanó héjú, pihe-puha bélzetű kenyeret kaptam, melynek ízén egyáltalán nem érezhetőek a magok, viszont látványnak kellemes.

Próbáld ki, jó étvágyat kívánok hozzá!

TIPP

Ha nagyon nincs időnk kétszer keleszteni formázás előtt, működik egyszeri kelesztéssel is, de a cserepek miatt érdemes rászánni az időt 🙂



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!