Barion Pixel

Grízes mézes krémes

Szerző:

Tejmentes receptek, Édes vétkek, Összes recept

Adag: 23*37 cm-es tepsi

Elkészítési idő: csak ha nagyon ráérsz. De tényleg!

Nehézségi fok: gyakorlatot igényel

Gyerekkorom óta a legkedvesebb süteményem a mézes krémes, bármikor, bármennyit meg tudok enni belőle 🙂 Volt egy többgenerációs, jól bevált receptem, mindig azt használtam, és mindig elégedett is voltam vele. De egyre többször jött velem szembe Csiki Annamária receptje az egyik közösségi oldalon, ahol ő nem a megszokott, pudingos tölteléket használja, hanem grízes krémet. Addig-addig piszkálta a fantáziámat, hogy egy karácsonykor kipróbáltam: az én mézes lapjaimat ezzel a krémmel töltöttem meg. Kicsit féltem a fogadtatástól, mert mindenki le akart beszélni az újításról, de nem hagytam magam. És tudjátok mit? Jól tettem, mert ha lehet, ez a megoldás még finomabb, mint az eredeti 🙂

Hozzávalók

A tésztához

  • 2 evőkanál méz
  • 2 evőkanál holland kakaópor
  • 2 egész tojás
  • 20 dkg cukor
  • 5 dkg teavaj/margarin
  • ½ kávéskanál szódabikarbóna
  • 45 dkg liszt

A krémhez I.

  • 7 dl tej
  • 105 g búzadara
  • 1,5 evőkanál vaníliás cukor
  • 1 csipet só

A krémhez II.

  • 3 dl tej
  • 1 db Dr. Oetker vaníliás pudingpor

A krémhez III.

  • 20 dkg margarin
  • 20 dkg porcukor

A kenéshez

  • 30 dkg baracklekvár (folyós legyen, ne darabos!)

A csokimázhoz

  • 10 dkg cukor
  • 3 evőkanál holland kakaópor
  • 3 evőkanál tej
  • 5 dkg teavaj/margarin

Elkészítés

Na most, hogy az összes hozzávalót elolvastad, már érted, hogy miért írtam az elején, hogy csak akkor állj neki, ha nagyon ráérsz 🙂 Én szóltam!

Előrebocsátom, hogy több napra is el lehet osztani a fázisokat, nem kell egyetlen napba belesűríteni mindent. A lapokat meg lehet sütni akár 1-2 héttel előre is, egy zacskóban a hűvösön ellesznek. A krémeket töltés előtti napon is elkészíthetjük, az állástól nem lesz bajuk. Viszont a fogyasztás előtti napon mindenképpen állítsuk össze a kész süteményt, mert egy nap érés nagyon jót fog neki tenni.

Szóval jöjjenek a lépések!

A lapok elkészítése:

A lapokhoz a liszten kívül minden hozzávalót egy fém edénybe mérek. Egy másik edényben vizet forralok, épp csak egy ujjnyit. Ez az edény akkora legyen, hogy a másik teljesen lefedje, amikor ráteszem. Így vízgőz felett, kis lángon, kézi habverővel folyamatos kevergetés közben összefőzöm a hozzávalókat. Pár percig tart az egész, majd félrehúzom (vigyázz, forró az edény és a tartalma is!), és a liszt felét a habverővel belekeverem. A másik felét már kézzel masszírozom bele. Ha túlságosan ragadna, egy pici lisztet még adok hozzá, de nem szabad túl kemény tésztát gyúrni belőle, mert akkor nem lehet majd kinyújtani. Most választás előtt állok: a tésztát vagy most rakom be a hűtőbe 1 napra (nagyon jót tesz neki, a szódabikarbóna jól kidolgozza magát, és könnyű tésztát kapok sütés után is), vagy azonnal nyújtom és sütöm. Mindkettő megoldást alkalmaztam már, egyik sem rossz, de az időbeosztás és a könnyedebb tészta miatt mostanában már a pihentetést választom.

Szóval a sütés: a tésztát 4 egyforma darabra osztom. Zsírral kikenem egy sütőtepsi hátulját, megszórom liszttel, és erre fektetem a késél vékonyságúra nyújtott tésztát (alaposan lisztezem a felületet és a tészta tetejét is, hogy ne ragadjon rá a nyújtófára). 200 fokon 6 perc 20 másodpercig sütök minden lapot. A sütőből kikapva gyorsan méretre vágom (mármint annak a tepsinek a méretére, amibe utána helyezni akarom a sütit), és vízszintes helyen hagyom kihűlni. Csak addig van lehetőség vágni, amíg forró (kb. 30 másodperc), utána már törnek a lapok! A leeső széleket félreteszem, kekszként fogyasztjuk. Ezek a lapok kisütve elállnak 1-2 hétig is hűvös, száraz helyen.

A krém elkészítése:

1. a búzadarát, cukrot és sót a tejben megfőzöm. Nem kell túl keményre, mert ahogy hűl, úgy fog sűrűsödni. Félreteszem hűlni, közben gyakran megkeverem, hogy ne bőrösödjön.

2. a pudingport a tejben megfőzöm. Ahogy elkezd sűrűsödni, elzárom, és időnként megkevergetve (hogy ne bőrösödjön) hagyom kihűlni.

3. a szobahőmérsékletű margarint a porcukorral elkezdem kihabosítani. Majd hozzáadom több részletben először a grízes masszát, majd a pudingosat is. Nagyon finom, könnyű krémet kapok. Ezt tehetem a hűtőbe másnapig, de tölthetem azonnal is. Én utóbbit választottam most.

A töltés:

A legszebb mézes lapot félreteszem, ez lesz a legfelső. A kiválasztott tálra/tepsire leteszem az első lapot, azon egyenletesen eloszlatom a krém felét. Erre jön a második lap, amit megkenem a baracklekvárral. Legalább 2 mm vastag legyen mindenhol a lekvár, akkor fogja a kívánt hatást elérni 🙂 erre jöhet az újabb lap, a krém maradéka, és végül a félretett lappal zárom a süteményt. Kis időre félreteszem, míg elkészül a csokimáz.

A csokimáz:

A cukrot a kakaóporral elkeverem, majd az egészből a tej hozzáadásával sűrű, sötét masszát keverek. Ezután kezdem le melegíteni, kis lángon, amíg gyönyörű fekete, folyékony csokit kapok. Ekkor adom hozzá a vajat, ezzel is főzöm még, hogy teljesen elvegyüljön, majd egyenletesen eloszlatom a süti tetején, és azonnal hidegre teszem.

Pár óra múlva már szépen szeletelhető, de higgyétek el nekem: megéri egy egész éjszakát pihentetni, akkor jön ki a krém édességének és a lekvár savanykásságának mindent elsöprő harmóniája.

Jó étvágyat!

TIPP: a tejet cseréld le növényi tejre (pl. mandulatej), a margarin is növényi legyen (pl. zöld Vénusz) és máris tejmentes a sütemény, amit mindenki garantáltan imádni fog 🙂



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!