Barion Pixel

Korai fejlesztés konyhanyelven

Szerző:

Hírek, események, Trükkök és praktikák

Gyermekeimet egész pici koruktól bevontam a konyhai életbe. Nemcsak azért, mert imádtak velem lenni, és nekem a napi rutinom része a sütés-főzés, hanem azért is, mert célom volt, hogy játékosan ismerkedjenek meg a konyhával (ez elég jól sikerült is, szeretik és élvezik az önálló alkotást: https://degeszpocak.hu/amikor-a-nagylanyom-sut/ ). Ahogy én is tettem gyerekkoromban, köszönhetően a szüleimnek. Azt láttam, hogy az előkészítés, főzés, elpakolás mind-mind elvégezhető gyerekekkel együtt is, csak tudatosan kell rá készülni. Mindezt ösztönösen tettem, de most Takács Orsi gyógypedagógiai asszisztenstől megtudhatjuk azt is, hogy ez milyen fejlesztő hatással van már a kisgyerekekre is. Orsi négygyermekes édesanya, így ő nemcsak elméletben tudja szakmájának csínját-bínját, hanem gyakorlatban is nagy tapasztalattal rendelkezik. Fogadjátok Orsi írását szeretettel, és szemezgessetek belőle kedvetekre 🙂

Miért süss-főzz gyermekeddel együtt?

Ez a cikk neked szól, ha tartasz az együtt sütés-főzés misztikumától.

Sokan neki sem fognak, mások viszont örömmel „húzzák be” a konyhai tevékenységekbe gyermeküket, akár pár éves korban is. Hogy miért jó együtt ténykedni a konyhában? Milyen pozitív hatásai vannak a gyermeked különböző képességeire? Elárulom neked ebben a cikkemben. Lehet, még meg is fogsz lepődni.

Biztos ismersz olyan néniket, akik mindig emlegetik „Ó én már kislányként is a konyhában sürögtem-forogtam.” És abban is biztos vagyok, hogy egy kicsit irigykedve hallgatod, mert nálatok nem divat együtt főzni vagy sütni a gyerekekkel. Talán azért nem, mert félsz, hogy baj lesz, vagy épp attól tartasz, hogy a vége katasztrófa lesz, nem pedig ebéd/vacsora. Pedig semmi félnivalód nincs tőle. Sőt, teli van fejlődési lehetőséggel gyermeked számára. Nézzük is át gyorsan, mik ezek.

Fejlesztés a konyhában – így erősíti a gyermek képességeit a közös konyhai tevékenység

Először is ott van az alkotás öröme, amikor valami csodás dogot műveltek a konyhában. Ez növeli az önbizalmát, önbecsülését és még nagyobb lendületet ad gyermekednek az önállóság útján. És ki ne szeretné, ha minél rátermettebb lenne az ő szeme fénye?

Fejlődés szemszögéből nézve rengeteg dolgot ad gyermekednek ez a közös tevékenység. Íme néhány példa:

1. Megismerkedik rengeteg hozzávalóval, fűszerrel és kifejezéssel. Ezáltal nő a szókincse, fejlődik a kifejezőkészsége.

2. A mennyiségek fogalma segíti a matematikai képességek fejlődését, mely későbbiekben hasznos tudás lesz matekórán, de akár már az oviban is „villoghat” a tudásával.

3. Sokféle anyaggal találkozik, mely stimulálja a taktilis (tapintásos) érzékelés képességét. Gyakorolhatja az olyan fogalmakat, mint például: langyos, keménység, lágyság.

4. Fejleszthető gyermeked figyelme: például amikor gyúrjátok vagy kavarjátok a sütit, megfigyelheti a csomókat benne.

5. A „Csomómentesre kell kavarni!” utasítás a receptekben segíti a kitartás képességének javítását, hiszen nem egy mozdulat lesz, mire a habarás simává válik.

6. Miközben megfőztök egy levest, megbeszélhetik, hogyan fejlődik egy-egy zöldség vagy gyümölcs, ami belekerül. Itt befigyel a környezetismeret óra vagy biológia óra, de az ovis korosztálynak is hasznos ez a tudás.

7. A hús befűszerezése remek alkalom a gyermekednek, hogy fejlődjön a finommotorikája, mely elengedhetetlen a minél szebb íráshoz.

+1 A fűszerek keverése, új alapanyagok kipróbálása, a tálalás, mind kreativitást követel.

Persze nem csak annyiból áll a dolog, hogy mindent előkaptok, aztán csináljátok valahogy. Kellenek óvintézkedések, szabályok, melyekkel biztonságban süthetsz-főzhetsz gyermekeddel. Nem elijeszteni akarlak, csak pár fontos dologra felhívni a figyelmedet.

Így készülj fel, mielőtt gyermeket engedsz a konyhába

Az ovis és kisebb korosztályhoz tartozó gyermeket is bátran bevonhatod a konyhai dolgokba, csak az éles, hegyes tárgyaktól és a forró eszközöktől kell távol tartanod (utóbbira remek eszköz ez a konyhai fedőtartó). A többi dolgot, mint kimérés, fűszerezés, gyúrás, tálalás, stb, mindet megcsinálhatja. A végeredményt pedig még boldogabban eszi meg, mint ha nem is lett volna ott az elkészítésnél.

Az iskolás gyermekektől már komolyabb dolgokat és odafigyelést is kérhetünk. A zöldségeket már kockára vághatja, kavarhatja a levest, főzeléket behabarhatja stb. Itt is fontos, ahogy az ovisoknál is, hogy előtte szépen beszéljétek meg, mi a feltétele a biztonságos főzésnek. Amolyan balesetvédelmi oktatást tarts neki, amikor az ő szintjének megfelelő szavakat, kifejezéseket használsz. Kérdezz is vissza, hogy tudd, képes saját szavaival is elmondani a fontos részleteket. Persze sütés-főzés közben is emlékeztesd ezekre a szabályokra.

Mint láthatod, nem ördögtől való együtt ténykedni a konyhában gyermekeddel. Ha eddig haboztál is, remélem, tudtam bátorságot adni, hogy elkezdjétek a közös programot, akár még ma.

Orsi további hasznos írásait megtalálod weboldalán: https://segitsegaszuloknek.cafeblog.hu/



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!