Barion Pixel

Kóstold meg Indonéziát

Szerző:

Hírek, események

Az Indonéz Kereskedelemfejlesztési Központ (ITPC) az Indonéz Exportfejlesztési Ügynökség Központi Igazgatóságának (DGNED), illetve az Indonéz Kereskedelmi Minisztériumnak a non-profit képviseleti irodája. Céljuk az indonéz termékek exportjának növelése a potenciális gyártó/exportőr vállalatok külföldi partnerekkel való összekapcsolásával, valamint a magyar termékek indonéz importjának elősegítése is. Ezen kívül a két ország közötti befektetési lehetőségek feltérképezését és elősegítésének támogatását is feladatuknak tekintik.

A Sirha Budapest egy olyan prémium nemzetközi élelmiszeripari és HoReCa szakkiállítás, mely 2020. február 4-e és 6-a között kerül megrendezésre a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban („A” pavilon). Az ITPC tíz vállalatot hívott meg közvetlenül Indonéziából (részletekért kattints ide: http://indonesiainsirha.hu/, hogy részt vegyenek és kiállítsanak az Indonéz Pavilonban (G 05 stand). A látogatók megnézhetik és megkóstolhatják kiváló indonéz minőségű termékeiket és megbízható márkáikat, tárgyalhatnak a kiállító cégek képviselőivel.

Az ITPC a Sirha előtt egy szűk körű indonéz ételkóstolóval kedveskedett meghívott vendégeinek. Szerencsémre én is köztük lehettem. Mivel még soha nem találkoztam autentikus indonéz étellel és alapanyagokkal, igazán kíváncsian mentem el a kóstolóra.

A szervezet és az ételek bemutatását Addy Perdana Soemantry, az ITPC vezetője tartotta:

Az indonéz konyhára jellemző a nyers gyümölcsök és zöldségek használata, a rengeteg szín, sok fűszer és a gazdag ízvilág.

Látványos és lenyűgöző színeket használnak mind az ételekben, mind a tálalásban.

Az alábbi ételsorral találkoztunk:

Bakso leves: darált hússal dúsított zöldséges tésztás leves. A húsgombóc elnevezése (bakso) nem Indonéziából származik, hanem Hokkienből, ahol eredetileg darált sertéshúst jelentett. Ízletes és laktató volta miatt az indonézek átvették a konyhájukba, de marhahúsból készítik. Egy húsgombóc közel 200 kalóriát tartalmaz (vagyis többet, mint 100 g rizs).

Mi zöldséggel, tofuval, tésztával, pirított hagymával, chilivel és citrommal ízesítettük be magunknak (nézzétek a szobrokat is!):

Solo  kolbász: darált marha vagy csirkehúsból készült tekercs, mely a közép-jávai Solo városából származik. Omletthez (vagy inkább a mi palacsintánkhoz) hasonló tésztába tekerik az ízesített darált húst, és bő olajban kisütik. Eredete homályba vész: egyes források a holland gyarmati időkből származtatják, amikor az indonéz konyha átvette a kolbászt, és a nép átvette a holland urak és hölgyek egyik kedvenc ételét. A mondák szerint viszont Kanjeng Sunan Pakubowono szultán maga készítette ez az első változatot.

Klepon: 1950 körül keletkezett Pasuruanban, Közép-Jáván, gyakran megtaláljuk az indonéz-holland éttermekben is. Gluténes rizslisztből készül, ezért szénhidráttartalma magas, így reggelire is fogyasztható. Gyakran „hajnali süteménynek” is hívják, mivel megtalálható a hagyományos piacokon is. A klepon az egyszerűséget szimbolizálja, a zöld szín benne pedig a termékenységet és jólétet, ahogy az indonéz nép termékennyé tette zöld növényekkel Indonézia mai területét. A belseje kókuszvizet rejt, így érdemes egyben bekapni a golyót.

Cendol: 2018 decemberében a CNN közzétett egy listát a világ legjobb 50 desszertjéről, melyben a cendol az elsők között szerepelt. Fadly Rahman gasztrotörténész szerint a cendol nem tartozik az indonéz hagyományos kulturális örökségbe, mivel Délkelet-Ázsia szerte népszerű volt már a múltban is. Alapja mindig valamilyen rizsliszt, de készülhet zöldbablisztből is.

Ezen kívül egy gyümölcssalátát is megkóstolhattunk, melynek különlegessége (legalábbis a magyar szokásokhoz képest mindenképpen) a hozzá adott majonéz volt.

A kóstolót egy igazi indonéz kávéval zártuk, melyet kókuszvirágcukorral és kókusztejszínnel fogyasztottunk.

Ezek az ételkülönlegességek, és még sok más finom, hasznos és érdekes dologgal találkozhatsz, ha kilátogatsz a kiállítása 2020. február 4 és 6. között a Hungexpora. A kiállítás látogatása ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött, melyet ezen a linken lehet megtenni: https://sirha-budapest.com/latogatoknak/regisztracio-es-jegyvasarlas/



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!