Barion Pixel

Tartósítás a vákuum erejével

Szerző:

Összes recept, Trükkök és praktikák

Ha egy gondos háziasszony spórolni akar, kétféleképpen teheti meg:

  • vagy maga termel meg mindent, amit a család elfogyaszt,
  • vagy előre eltervezetten intézi a nagybevásárlásait, hogy minél kevesebbszer kelljen boltba menni – hiszen minél többször megyünk vásárolni, annál többször ér minket kísértés, hogy olyasmit is megvegyünk, amit eredetileg nem is akartunk. Erre megoldás lehet például az online rendelés, de vannak olyan ételek, alapanyagok, amiket az ember szívesebben vesz kézbe, mielőtt megvásárolja.

Az első verzió a mai világban egyre nehezebben kivitelezhető sajnos, így marad a gondos vásárlás. Igen ám, de mit tehet az, akinek nincs pincéje, kamrája, vagy éppen mindent elnyelő fagyasztószekrénye/ládája? Mivel én is ezt az utóbbi tábort képviselem, sokféle praktikát kipróbáltam már, hogyan nyújtsam meg a zöldségek, gyümölcsök és a húsfélék felhasználási idejét. Sokáig azt csináltam, hogy a megvásárolt répát, fehérrépát, zellert, karalábét megpucolva bezacskóztam, és a hűtő aljába tettem. Csakhogy az a szerencsétlen frigó nincs gumiból, és sok esetben nem fért be minden, aminek kellett volna, így ment a tárolóba, ahol meg meleg van, és napok alatt tönkrement minden. A hűtött zöldségek sem bírták 2 hétnél tovább: sokszor előbb penészedtek meg, minthogy felhasználhattam volna őket. Kaptam jobbnál jobb ötleteket a tárolásra: nedves papírtörlőbe/konyharuhába tekerve tegyem hűtőbe, úgy nem penészedik (csak helyem nem lett így sem több sajnos…), vagy befőttes üvegben eláll az erkélyen is – de nekem déli fekvésű erkélyem van, amin hűvös időben is meleg van, ha süti a nap, szóval ez sem volt megoldás számomra.

A húsokkal már több szerencsém volt: azokat megtisztítva, kimérve, zacskózva tettem a fagyasztóba, és csak akkor vettem elő, amikor kellett – olyankor persze azonnal kellettek volna, ami megint izgalmas perceket eredményezett…

Épp ezért örültem meg nagyon, amikor megtalált egy lehetőség: próbáljam ki a vákuumozást. Mivel még soha életemben nem használtam, kicsit tartottam tőle, hogy mennyire lesz könnyen kezelhető és elsajátítható a használat, de meg kell mondjam: az első próba után már úgy ment minden, mint a karikacsapás 🙂 A gyerekekkel együtt csodáltuk az egész vákuumozási folyamatot, és kicsit talán túl lelkesen is vákuumoztunk mindent, ami a kezünk ügyébe esett…. Például a maradék levestésztát. Mivel nem szeretek semmit kidobni, és bármikor előfordulhat, hogy épp egy tányérnyi levesbe kellene csak tészta, kiváló lehetőség volt a vákuumozó tesztelésére. Levágtuk a megfelelő méretű fóliát, és az egyik végét lehegesztettük, majd beletöltöttük a kifőzött tésztát:

Ezután jöhetett a vákuumos varázslat: pár gombnyomás, és máris levegőmentes és hermetikusan zárt az élelmiszer

És kész! Már ment is a fagyasztóba – sokkal kisebb helyet foglalva így, mint dobozban vagy sima zacskóban. A kiolvasztás is nagyon egyszerű volt: használat előtt csak kivettem a fagyasztóból, meleg vízbe állítottam a zacskót bontatlanul, és pár perc alatt fogyasztásra kész is volt a tészta!

7+1 ok, amiért érdemes vákuumozni

1. Sok zöldség és gyümölcs a levegővel (pontosabban a levegőben lévő mikroorganizmusokkal, mint a baktérium és a gomba) érintkezve gyorsan romlik. Vákuumozás során a levegőt a tárolóedényből (ez lehet zacskó vagy edény) eltávolítjuk és hermetikusan lezárjuk, így ezek a mikroorganizmusok nem tudnak behatolni.

2. A légmentes tárolásnak köszönhetően az oxidáció elkerülhető, így a zsiradékok nem válnak keserűvé, a gyümölcsök nem barnulnak meg, a fagyasztott ételeknek nem lesz utóíze, a húsok nem színeződnek el, és mindezeken túl megtartják eredeti ízüket, zamatukat is.

3. A megfelelő csomagolóanyag megválasztása és megfelelő vákuumszint létrehozása együttesen megsokszorozza az ételek eltarthatósági idejét, a szavatossági idő megnövelhető. Ha például a megvásárolt húst nem használjuk fel azonnal, de nem is szeretnénk lefagyasztani, napokig eláll a hűtőben a vákuumozásnak köszönhetően.

4. A vákuumcsomagolt étel jól fagyasztható, és mivel eltávolítjuk a levegőt, ezért nem lép fel a víz megfagyása közben jelentkező kristályosodási folyamat, így az ételeken nem képződnek jégkristályok. Az így fagyasztott élelmiszer hosszabb ideig eltartható, és jobban megőrzi színét, illatát és tápértékét.

5. A vákuumozás az ételek természetes elpárolgás következtében történő nedvességvesztését (kiszáradást) meggátolja, így megőrzi azok frissességét.

6. A vákuumozás meghosszabbítja száraz élelmiszerek tárolási idejét. Például olyanokét, melyeknek magas a zsírtartalmuk, és meleg vagy napfény hatására ráncosak lesznek. A vákuumozás szintén meghosszabbítja a magvak, kókuszreszelék vagy gabonafélék tárolási idejét is.

7. Az el nem fogyott kész ételeket is vákuumozd le és úgy tedd a fagyasztóba – így megmented a maradékot, a lehető legkevesebb helyet foglalva a hűtőben 🙂

+1. A húsok pácolási idejét jelentősen lecsökkenti a vákuumozás: ízesítés, fűszerezés után vákuumozza le, majd tegye hűtőbe a sütni kívánt húsokat. A megfelelő vákuumozás alapfeltétele a sous vide technológiával történő élelmiszerkészítésnek is (vagyis a szuvidolásnak).

3+1 eset, amikor ne használj vákuumozást

1. Egyes zöldségfélék, mint pl.: brokkoli, karfiol, gázokat képeznek, ezért természetes állapotukban nem vákuumozhatóak. TIPP: vákuumozás előtt ezeket javasolt blansírozni (rövid időre forró vízbe helyezni), ezután vákuumozhatók és fagyaszthatók.

2. Puha és érzékeny termékek, mint pl.: erdei gyümölcsök, halak, vákuumozás során sérülhetnek, ezért eredeti formájukban ezeknél nem javasolt a vákuumozás. TIPP: vákuumozást megelőzően javasolt, hogy ezeket az élelmiszereket előfagyasszuk, így már vákuumozhatóak ismét a fagyasztóba kerülhetnek.

3. Csontos, hegyes élelmiszerek, melyek a fóliazacskót könnyen kilyukaszthatják vákuumcsomagolása esetén, nem alkalmasak vákuumozásra. TIPP: ezeknek az ételeknek a hegyes végeit először papírszalvétával csomagoljuk be, így már nem okoznak sérülést a fóliában.

+1. A por formában lévő vagy szemes ételeket nem lehet vákuumozni, mert a gép sérülését okozhatják.

További hasznos tippekért és vákuumgépekért látogass el a https://www.sousvidehungary.hu/vakuum-vakumcsomagolas-haztartas oldalra. Egyedülálló alkalmazásuk a foliApp (letölthető a Google Play áruházból és az App Store-ból), melynek segítségével pár gombnyomással bárhol és bármikor elintézhető a fóliarendelés.

A bejegyzést támogatta a Sous Vide Hungary



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!