Barion Pixel

Értékmentő calzone vagy hajtott pizza, tejmentesen

Szerző:

Kelt tészták, Tejmentes receptek, Tojásmentes, Kenyérfélék, Zöldségeket beszélek, Összes recept, Húsétel, Pizza

Adag: 3-4 személyre

Elkészítési idő: 1.5 órán belül

Nehézségi fok: egyszerű

Megboldogult lánykoromban (óóó, régi szép idők…), még amikor csak ismerkedtünk a férjemmel, Pécsett éltünk. Ott van egy hely, a Flekken, ahol rendszeresen megfordultunk, többek között az ottani lepény miatt (amit nyugodt szívvel hívhatunk calzone-nek is). Igazából most, hogy már van elképzelésem arról, hogy is készül, már nem gondolom, hogy valami bonyolult, reprodukálhatatlan étel, de ott és akkor az egyik legnagyobb kedvencünk volt. Éppen ezért, amint sikerült kitalálnom, hogy hogyan is tudnám otthon is elkészíteni, azonnal elnyertem vele férjem tetszését, és rendszeresen készül azóta is.
Amellett ugyanis, hogy mindig szép emlékeket idéz fel, az egyik legjobb mód arra, hogy a hűtőben sorakozó maradék ételek új értelmet nyerjenek.

 

Hozzávalók

A tésztához

  • 40 dkg liszt
  • 2,5 dkg élesztő
  • 2,5 dl víz
  • kevés cukor
  • 2 evőkanál olaj
  • 1 csapott evőkanál só

A töltelékhez – bármi, ami otthon van 🙂

Nálunk most 70 dkg darált hús, 1 kinyomós medvesajt, 2 közepes fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, kevés szalonna, lilahagyma, paradicsom, paprika, füstölt és sima trappista és olajbogyó került bele. Fűszerként sót, borsot, és kevés oregánót használtam. Mehetne még bele főtt tojás, főtt krumpli, kolbász, vagy grillezett zöldségek, és még sorolhatnám a végtelenségig.

A mártogatóshoz

  • egy nagy dobozos tejföl
  • kevés tej
  • só, frissen őrölt bors, kevés kapor
  • pár gerezd fokhagyma

 

Elkészítés

Mivel kelt tésztáról van szó, először a tésztával kezdek. Felfuttatom a langyos cukros vízben az élesztőt, közben a lisztet kimérem. Beleszórom a sót, az olajat, majd a habos élesztős vizet, és könnyű mozdulatokkal puha, de nem ragadós tésztát gyúrok belőle (igen, szemfülesek, valóban, ez a pizza tészta receptje eddig 🙂 ), majd hagyom a tésztát duplájára kelni. 

Ezidő alatt kevés olajon megpárolom a kis kockára vágott vöröshagymát, majd a darált húst megpirítottam. 

A legvégén hozzáadtam az apró kockára vágott fokhagymát, ízesítettem a fűszerekkel, és ha sok levet eresztett, azt elpároltam, hogy ne legyen szaftja. 

Összekeverem a kinyomós sajttal, hogy kicsit összetartsa a husit.
A tésztát elfeleztem, majd jó vékony (nagyjából) kör alakúra kinyújtottam (vagy krumploidra, esetleg kicsit tojásra. Ahogy sikerül). A tészta felére ráhalmoztam a darált húst, arra meg a többieket. 

Arra vigyáztam, hogy a szélétől kb 2 ujjnyival már ne kerüljön bele a töltelék, majd amikor már kellően megpakoltam, a tészta másik felét ráhajtottam. 

Az egyik végétől indulva szépen feltekertem és lenyomkodtam a szélét, hogy ne tudjon kifolyni a tartalom. A sütőt közben előmelegítettem 180 fokra, és a műveletet megismételtem a másik adag tésztával is. Sütőpapíros (vagy szilikonos) tepsire átemeltem (óvatosan, mert szakadhat), és 40 perc alatt szép barnára sütöttem. 

Amíg sült, elkészítettem a mártogatóst: a tejfölben elkevertem a tejet, hogy joghurt állagú legyen (lehet használni közvetlenül joghurtot is, de nekem éppen nem volt itthon…). Ízesítem a sóval, borssal, kaporral és az áttört fokhagymagerezdekkel, majd a hűtőben hagyom egy kicsit, hogy összeérjenek az ízek.

Ha megsült, érdemes várni egy kicsit, hogy hűljön, bár ez nem lesz könnyű 🙂

 



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!