Barion Pixel

Bulgur, a superfood

Szerző:

Tejmentes receptek, Tojásmentes, Villámétkek, Zöldségeket beszélek, Összes recept, Főzelékek, köretek

Adag: 2 főre

Elkészítési idő: 30 percen belül

Nehézségi fok: könnyű

Vitathatatlanul a rizs az eddig megszokott legegyszerűbben elkészíthető köret, ami széles körben elterjedt és ismert. Nem véletlenül szeretik sokan: viszonylag gyorsan elkészül, sokféleképpen ízesíthető, sósan és édesen is kiváló. Ha viszont szeretnél a rizs bűvköréből kilépni, próbáld ki a bulgurt. Hogy miért? Mert ez az egyik legkönnyebben elérhető és legegyszerűbben elkészíthető superfood.

Mi az a superfood?

A bulgur egy úgynevezett superfood. Az, hogy mitől lesz egy alapanyag „super”, nincs hivatalosan, tudományosan körülírva. Általában azokat az élelmiszereket nevezik így, amelyek valamiben (például valamely, szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásában) kiemelkednek a többi közül. Lehet ez antioxidáns-, vitamin vagy ásványianyag-tartalom, vagyis élettani hatásukat tekintve kedvezőbbek társaiknál. Magyarországon az utóbbi időben váltak egyre szélesebb körben ismertté és elérhetővé ezek az ételek. Ilyen például a goji bogyó vagy az acai bogyó, a chia mag és például a bulgur is. Azt ki kell emelni, hogy ezek a szuperételek nem helyettesítik, hanem kiegészítik a változatos, kiegyensúlyozott étkezést. Érdemes őket belecsempészni táplálkozásainkba, kísérletezni velük, de nem szabad egyedül rájuk támaszkodni (ez egyébként minden élelmiszerrel így van, nincsenek csodaszerek, csak csodálatosan összeállított étrendek – ez pedig rajunk múlik, bánjunk okosan azzal, amit megeszünk 🙂 Forrás ).

Mi fán terem a bulgur?

A bulgur nem fán terem, hiszen egy gabonaféle. Másnéven török búzának, török rizsnek és törtbúzának is hívják, ugyanis a durumbúzának egy speciális, tört változata. A búzaszemeket még a teljes érés előtt betakarítják, hántolják, majd előfőzés után megszárítják, és összetörik. Manapság a Közel-Keleten a mindennapi étkezés szerves része, mégsem mai találmány. Nagy múltra tekint vissza: egyes források szerint már 8000 éve is ismerték és fogyasztották. Rengeteg pozitív élettani hatással bír: a fehér rizsénél sokkal alacsonyabb a glikémiás indexe, vagyis jóval lassan felszívódó szénhidrát. Ezáltal tovább kitartó jóllakottságot okoz, a vércukorszintet kiegyensúlyozottabbá téve. Emellett magas a B-, E-vitamin- és vastartalma, magas rosttartalma miatt pedig jó hatással van az emésztésre és anyagcserére (és épp emiatt kell fokozottan figyelni a folyadékbevitelre is, ha bulgurt fogyasztunk).

Így készítsd el a bulgurt

A bulgur a rizshez hasonlóan számtalan formában elkészíthető: köretként, desszertként vagy akár salátaként is megállja a helyét. Én most az egyik legegyszerűbb felhasználási módját mutatom meg, amikor köret lesz belőle.

Hozzávalók (személyenként)

  • 1 dl bulgur
  • 2 dl víz
  • 1 evőkanál olaj
  • Ízlés szerint só, bors, zöldfűszerek

Elkészítés

Rögtön az elején tisztázzuk, hogy miért deciliterben adom meg a bulgur mennyiségét, miért nem dekában. Azért, mert ennél is igaz az az arány, mint a rizsnél: 1 egység bulgurhoz 2 egység víz kell. És ezt sokkal egyszerűbb kimérni bögrével, mint mérlegelni. Tehát ha bulgurt főzök, 2 személyre egy 2 dl-es bögrényi bulgurt az olajon lepirítok, majd felöntöm a 2 bögrényi vízzel.

Sózom, borsozom, esetleg zöldfűszerekkel megbolondítom, és rendszeres kevergetés közben közepes lángon megfőzöm. És addig szoktam főzni, amíg szinte teljesen felszívja a folyadékot, ekkor félrehúzom, lefedem, és 10 perc múlva tálalom. Bármilyen húshoz (csirkemájhoz, sőt még pörköltekhez is)

Zöldségekhez is jól passzol semleges ízével, nagyon egészséges és semmivel sem bonyolultabb, mint egy rizsfőzés 🙂

Jó étvágyat!

TIPP

Más köretek kiegészítőjeként is kezdhetjük az ízlelgetését, ha idegenkedünk az azonnali lecseréléstől

Ha nincs időnk vagy kedvünk a főzéshez, egy hőálló edénybe téve, dupla mennyiségű forró vízzel felöntve és lefedve is elkészíthető.

A zöldséges rizshez hasonlóan feldúsítható zöldségekkel is. Ha friss zöldségeket használunk, apró kockára vágva pirítsuk le őket a bulgurral együtt, és kb 1,5 szeres vízmennyiséggel főzzük készre. Ha mirelitet használunk, a bulgur lepirítása után, a vízzel való felöntéskor adjuk hozzá, és főzzük készre.



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!