Barion Pixel

Egészben sült szaftos karaj

Egészben sült szaftos karaj

Szerző:

Tejmentes receptek, Tojásmentes, Összes recept, Húsétel

Adag: 4 fő

Elkészítési idő: csak ha nagyon ráérsz

Nehézségi fok: egyszerű

A karajt sokan azért nem szeretik sütve, különösen egészben sütve, mert könnyen kiszárad, rágós lesz, és a drága húsból csak egy darab száraz tapló marad. Valljuk be, nehezen indul meg a nyálelválasztásunk erre a gondolatra J Viszont ha pár nap pácolás után kérget sütünk rá, ezzel meggátoljuk, hogy a húsban lévő szaft szabadon távozzon sütés közben. Így nem szárad ki, finom omlós húst tálalhatunk 🙂 (Ez a technika alkalmazható bármilyen húsra: a sertésszűz, a csirkecomb és a csirkemell is meghálálja ezt a fajta törődést. Higgyétek el, teszteltem 🙂 )

Hozzávalók

A pácoláshoz

  • 1-1,2 kg sertéskaraj
  • 2-3 evőkanál (fűszeres) só (ez lehet medvehagymás só is, ha tavasszal gondoltunk rá)
  • Ízlés szerint frissen őrölt bors
  • 2 evőkanál majoranna
  • 1 evőkanál oregánó
  • Ízlés szerint 1 evőkanál szárított citromfű
  • Kb. 1 dl olaj (ha van, használjunk medvehagymás olajat)

A sütéshez

  • 0,5 dl olaj

Elkészítés

Az egész karajt megtisztítom a hártyától és a felesleges zsíros daraboktól. Ezután olajjal bekenem, és a fűszerekkel ízesítem. Egy jénaiba teszem, és 2-3 napra a hűtőre bízom.

Ha van lehetőségünk vákuumozni, akkor vákuumfóliába tegyük bele ízesítés után, így menjen hűtőbe. A vákuum jót tesz neki 🙂

A hűtőzés után legalább 30 percre konyhapultra teszem, hogy átmelegedjen sütés előtt. A sütőt előmelegítem 200 fokra, és előkészítek egy serpenyőt és az olajat. Mindeközben már előre szuggerálom magam, hogy a sütés közben szanaszét fröccsenő olajcseppeket majd le kell takarítani, de még ezt is megéri a végeredmény 🙂 Szóval jöjjön is a mutatvány: fogok egy serpenyőt, és a gáztűzhelyen (vagy főzőlapon) felhevítem benne az olajat. A karaj minden oldalát kb. 30 másodpercig nagy lángon sütöm, épp hogy egy vékony kéreg süljön rá. Ez a kéreg meggátolja, hogy a hús szaftja kisüljön a húsból, bent tartja, így nem szárad ki a húsunk.

A karaj két végét is lezárom ezzel a technikával, és beleteszem egy jénaiba vagy tálba. Lefedve tolom a sütőbe (ha az edénynek nincs teteje, alufóliával fedem le), és 45-50 percig hozzá sem nyúlok. Először ekkor nézem csak meg: nagyon óvatosan leveszem róla a fóliát (vigyázva, mert a kicsapó gőz nagyon forró!), és meglocsolom a kisült szafttal.

Újabb 30 percre visszatolom a sütőbe, ekkor már fólia nélkül, hogy szép színt is kapjon a hús. Újabb teszt következik: a legvastagabb részénél végigvágom a húst, hogy lássam: teljesen átsült-e. Mi teljesen átsütve szeretjük, így amikor már picit sem rózsaszín a közepe, akkor veszem csak ki. Ha hátszínt vagy bélszínt sütsz így, és angolosan szereted, akkor a sütési időn kell csökkenteni. Sertés-, birka-, bárány-, vad- és szárnyashús esetében viszont mindenképpen süsd át rendesen!

A húst még a sütőedényben a pultra teszem 10 percre, fóliával finoman lefedve. Ezzel hagyok egy kis időt neki, hogy hűljön, és felkészítem a szeletelésre is. Kb. ujjnyi vastag szeletekre vágva tálalom ízlés szerinti körettel.

Jó étvágyat kívánok hozzá!

TIPP

Ha sütés közben sárgarépát, fehérrépát, fokhagymát és vöröshagymát is teszünk a hús mellé, a sütés végén mindezeket a szafttal együtt összeturmixolva finom mártást készíthetünk a hús mellé 🙂

.



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!