Barion Pixel

Gluténmentes kenyér Nutri Free lisztből

Szerző:

Gluténmentes, Kelt tészták, Tejmentes receptek, Tojásmentes, Kenyérfélék, Összes recept

Adag: 1 db kb. 40 dkg-os kenyér

Elkészítési idő: csak ha nagyon ráérsz

Nehézségi fok: gyakorlatot igényel

Az első próbálkozásaimmal remekbeszabott, illatos, formás macskaköveket sütöttem. Tényleg, nem túlzok: olyan tömör és ehetetlen lett, hogy – habár nem szeretek ételt kidobni, de – a kukában végezte. És a második sem lett azonnal mestermű…. De nem adtam fel, rengeteget gyakoroltam, kísérleteztem, és ennek meglett az eredménye. Aztán amikor gluténmentes étrendre váltottam (erről olvashatsz itt: https://degeszpocak.hu/koplalas-helyett-eletmodvaltas/ ), akkor mindezt a tudást gyakorlatilag sutba vághattam, mert nyilvánvalóan nem ugyanúgy viselkedik a gluténmentes tészta, mint ahogy a finomlisztes testvére. Először minden receptet betartottam betűről betűre, és grammra kimértem a hozzávalókat, és egész csinos, de ehetetlen sűrűségű kenyérkockákat sütöttem. De itt sem adtam fel (már csak azért sem, mert aranyáron lehet kapni a gm lisztet, jóhogy nem dobom ki….), és hipp-hopp a negyedik próbálkozásra már nemcsak kenyérnek kinéző péksütemény került az asztalra, hanem az íze és az állaga is olyan volt, mint ahogy elvártam 🙂 Többféle lisztet is kipróbáltam, mindegyiknél más vált be, ez most a Nutri Free lisztes lesz. Mutatom is, hogy hogyan készül.

Gondolom, nem árulok el azzal nagy titkot, hogy imádom az itthon sütött pékárut. Szeretem az egész alkotási folyamatot: a tészta összeállítását, a gyúrást, dagasztást, majd azt csodálni, ahogy a tészta életre kel. Formát adni neki, mintázni, minden egyes kenyeret egyedivé tenni, kicsit kreatívkodni. És a mai napig ugyanolyan gyermeki ámulattal tudok ülni a sütő előtt, mint az első sütésemnél. Pont úgy, ahogy a gyerekeim is 🙂 De nehogy azt higgyétek, hogy nekem elsőre sikerült minden kenyerem…. Ááá, dehogy.

Hozzávalók

  • 25 dkg Nutri Free Mix per Pane gluténmentes kenyérliszt
  • 180 ml langyos víz
  • 8 g só
  • 2 evőkanál olaj (vagy zsiradék, ami lehet zsír, olvasztott margarin vagy vaj is)
  • 8 g friss élesztő

Elkészítés

Minden hozzávalót belemérek a dagasztóüstbe, és lassú fokozaton elkezdem összedolgozni a tésztát. Én szeretek géppel dolgozni, mert leveszi a vállamról (vagyis a csuklómról) a munkát, de természetesen lehet kézzel is dolgozni. A lényeg, hogy egy kissé ragadós, leginkább só-liszt gyurmára hasonlító állagú tésztát kapjunk. Ezt géppel kb 10 perc, kézzel 15 perc alatt érjük el. A gluténmentes lisztkeverékből összerakott tészta soha nem fog ugyanúgy viselkedni, mint a búzalisztes változat, ne is várjuk el tőle, nem feladata. Ahogy nem lehet körtéből almakompótot sem főzni, nem búzalisztből sem lehet búzalisztes állagot elérni. Ha ezt elfogadjuk, máris sokkal közelebb jutunk az elégedettséghez 🙂

Szóval összeállt a tésztánk (eddig egyébként kísértetiesen követjük a lisztkeverék hátulján lévő receptet, itt térünk le a megadott csapásról), kissé lisztezett kézzel kisgömböcöt formázunk belőle, és konyharuhával lefedve hagyjuk 15 percig kelni (meleg helyen, legyen neki legalább 23-24 fok, azt szereti az élesztő is benne). Ekkor lisztezett deszkára borítom, kézzel nyomkodva téglalapot formázok belőle (a rövidebb oldala legyen 10 cm, a hosszabb, amit a tészta enged, a magassága olyan bő egy ujjnyi legyen). Úgy teszem magam elé, hogy a rövidebb oldala legyen felém, és felülről lefelé szép óvatosan felhengergetem. A gluténszálak hiánya miatt a tészta sokkal inkább törik, mint nyúlik, ezért óvatosan tekerjük. A végeit kissé lenyomkodom, hogy vekni formája legyen, és egy a hajtással lefelé sütőpapírral bélelt formába helyezem.

Nekem 22*11 cm-es kenyérformám van, ami 6 cm magas. Ebből rögtön kettőt is beszereztem, mert a kenyérnek jót tesz, ha sütés közben félidőig lefedve sütjük. Szóval a kenyér bekerül a formába, konyharuhával lefedem, és kereken 1,5 óráig hagyom kelni. Ennyi idő alatt kb. másfélszeresére nő (nem olyan szépen kel, mint a hagyományos lisztes kenyér).

A sütőt ekkor előmelegítem 200 fokra, ez kb 20 perc alatt elérhető, a kenyér még addig is kel. Közvetlenül sütés előtt bemetszem 2-3 helyen éles pengével, és finoman megspriccelem langyos vízzel. Lefedem az azonos nagyságú formával (ha ez nincs, a sütő aljába tegyünk egy tálkába forró vizet már a felmelegítés során, hogy jó párás közeget biztosítsunk), és 20 percre betolom. Ekkor leveszem a fedőt, ismét megspriccelem kissé vízzel, és újabb 20-25 percre visszatolom a sütőbe. Ezután rácsra teszem kihűlni.

Mivel nálunk csak én eszem ezt a kenyeret, kihűlés után felszeletelem (14 szelet szokott kijönni egy ekkora kenyérből, és 3-4 szeletenként lefagyasztom. Zacskóban hagyom kiolvadni, így ugyanazt az állagot kapom, mint frissen. Pirítósnak, melegszendvicsnek, és simán fogyasztva is remek, és még tunkolni is ugyanúgy lehet vele, mint a finomlisztes változattal 🙂

TIPP

Mindenféle magvakkal megszórhatjuk az első spriccelés után: szotyi (vagy napraforgó), tökmag, szezámmag, lenmag, akár chia maggal is.

Jó étvágyat!

Brigi



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!