Barion Pixel

Látogatás a vácrátóti Botanikus Kertben

Szerző:

Hírek, események

Egy verőfényes májusi napon családilag felkerekedtünk, hogy a közeli Vácrátótra menjünk kirándulni. Úticélunk az arborétum, hivatalos nevén a Nemzeti Botanikus Kert volt.

Személyes kedvencem a gyöngyvirág volt, melynek először láttam rózsaszín verzióját, ráadásul hatalmas mennyiségben. Azt eddig is tudtam róla, hogy levele könnyen összetéveszthető a fűszernövényként használt medvehagymával, de mérgező, ezért különös elővigyázatossággal kell fogyasztani. Azt viszont itt tudtam meg, hogy a Szent György napja (április 24.) táján nyíló gyöngyvirágot májusivirágnak, kakukkvirágnak is hívják (ekkortájt szólal meg a kakukk, és hagyományosan e napon hajtják ki először a pásztorok az állatokat).

hát nem gyönyörű a rózsaszín gyöngyvirág? de!

Az arborétum számokban

A vácrátóti az ország legnagyobb botanikus kertje, egyben az élő növények leggazdagabb hazai gyűjteménye. A 27 hektáros kertben közel 13 000 növényfajt, illetve -fajtát mutatnak be. Különösen gazdag a fás szárú növények gyűjteménye (3300 fa és cserje). A sziklakertben megtalálhatók mind a hat flórabirodalom, 25 magashegység virágai. A rendszertani gyűjtemény közel 90 növénycsalád 2000–2500 virágos növényfajával szemlélteti a növényvilág kialakulásának történetét.

Az üvegházakban a trópusok sajátos növényvilágából kapunk ízelítőt, vagyis az alábbiakból:

  • síksági esőerdők (pálmákkal),
  • sivatagok (pozsgás növényekkel),
  • hegyi esőerdők (mohákkal és páfrányfákkal)

Séta a kertben

A Botanikus Kertben különböző témakörökben tansétákat tehetnek a kirándulók:

  • a botanikai tanséta, 1650 m (állomások: Örökzöldek, Fák, Légzőgyökerek, Nyitvatermők, Évgyűrűk, Liánok, Kérgek, Fűszer- és gyógynövények),
hol állna meg a szemem először, ha nem a fűszernövényeken?
  • a kínai növények tansétája, 880 m (20 állomás, köztük a Hétfiúvirág-cserje, a kínai júdásfa és a kínai pagodafa is),
  • a rövidebb séta névre hallgató sétaút, 1360 m. Ezen az útvonalon olyan különlegességeket csodálhatunk meg, mint a különféle muskátlifajták, platánok, a szecsuáni mamutfenyő vagy a vérbükk. Szintén ezen az ösvényen haladva láthatjuk tavasszal, ahogy a hagymás és gumós virágok bontják szirmaikat (a hóvirágról ekkor mi már lemaradtunk), illetve a japán parafa mellett megfigyelhetjük a katsura fa kerekded leveleit is. Ez utóbbit kalácsfának is hívják, mert lombhulláskor mézeskalács illat lengi körül.
  • illetve van egész napos séta is, melyhez egy átfogó kertismertető kiadványt is vásárolhatnak az érdeklődők
  • tematikus séták: séta a Növényrendszertani gyűjteményben, az Évelő- és sziklakerti gyűjteményben és az Üvegházi gyűjteményben, valamint a Berkenyeházban. A Karbonházban pedig megtekinthető a „Túl nagy lábon élünk!” című kiállítás.
te tudtad, mi fán terem az ananász?

A botanikus kert története röviden

A vácrátóti kertről az első írásos emlék 1827-ből származik, a Géczy család földbirtokosságának idejéből. 1842-ben a katonai térképeken is jelölték már a kert ösvényeit és a benne található tó körvonalát is. Többszöri tulajdonosváltást követően 1871-ben Vigyázó Sándor vásárolta meg a birtokot. Hatalmas vagyonnal, széles látókörrel és jó ízléssel rendelkezett, fiatal korában végiglátogatta Nyugat-Európa számos jelentős parkját, felvirágoztatta a saját birtokát is. 1952-ben bekövetkezett halálakor végrendeletében vagyonát, földjeit a Magyar Tudományos Akadémiának ajándékozta. Az örökösök hosszú évekig tartó pereskedése után 1936-ban végül egy ügyvéd birtokába került a kert. Az új tulajdonosok felszámolták az üvegházakat, lebontották a 28 szobás, emeletes kastélyt, s helyette felépítették a ma is látható udvarházat. A kert felét kivágatták, hogy gyümölcsöst telepítsenek a helyébe. A második világháború is hatalmas károkat okozott a területen, melyen az ezt követő időszak többszöri gazdacseréje sem sokat segített.

Végül az ingatlan a Magyar Tudományos Akadémia birtokába került és itt alakult meg a MTA Botanikai Kutatóintézete 1952. január 1-jén, mellyel megvalósult az örökhagyók szándéka.

A Botanikus Kertben forgatott filmek

A képeket elnézve úgy érzed, mintha már jártál volna itt? Nem véletlen!

A Botanikus Kertben forgattak több jelenetet ugyanis többek között A Pál utcai fiúk (1969-es és 2003-as változat is), az Abigél, az Egri csillagok, az Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán című filmek esetében is.

A Pál utcai fiúk (2003), forrás: www.botkert.hu
Abigél, forrás: www.botkert.hu
Egri csillagok, forrás: www.botkert.hu
Kárpáthy Zoltán, forrás: www.botkert.hu

A Botanikus Kert egész évben nyitva tart. A nyitva tartásról, kedvezményekről, érdekességekről és hasznos tudnivalókról mindig friss információ olvasható a honlapon: http://botkert.hu/

Az év bármely szakában csodaszép a kert, frissítő kirándulások tehetők. A kert egy része babakocsival és kerekesszékkel is bejárható, tanulmányi kirándulásnak is remek választás. De ha csak pihenni szeretnél egyet, élvezni a csendet, megpihenni a természet lágy ölén, gyönyörködni a szebbnél szebb színekben és illatokban, akkor is itt a helyed!



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!