Barion Pixel

Glutén- és tejmentes káposztás pogácsa

Szerző:

Gluténmentes, Kelt tészták, Tejmentes receptek, Összes recept, Sós finomság

Adag: 1 sütőtepsi

Elkészítési idő: csak ha nagyon ráérsz

Nehézségi fok: egyszerű

Nagyon szeretem a pogácsát, mert rendkívül hálás alapanyag. Sós nasiként kihagyhatatlan, vendégvárónak nagyszerű, kiránduláson és az uzsonnástáskában is megállja a helyét (nem kell semmi körítés hozzá, csak bekapsz pár pogácsát és megvan az energiaellátás). És ha mindez nem lenne elég, kiváló szendvicseket lehet belőlük készíteni J Nincs egyetlen kedvencem, mindenevő vagyok ebben is: szeretem a burgonyásat https://degeszpocak.hu/tejmentes-burgonyas-pogacsa/ , a túrósat https://degeszpocak.hu/turos-pogacsa-2/ , az omlósat https://degeszpocak.hu/omlos-tejfolos-sajtos-pogacsa-recept/ , a kelttésztásat és az azonnal süthető kelesztés nélkülit https://degeszpocak.hu/fokhagymas-sajtos-pogacsa/. Imádom a tepertőset https://degeszpocak.hu/igazi-csaladi-recept-tepertos-pogacsa/ és a káposztásat is. Csakhogy a gluténmentes étrendre való átállásom óta még nem sikerült a hagyományosat legalább távolról megközelítőt sütnöm. Egészen addig, míg el nem készült ez a káposztás pogácsa, ami a gluténmentességen túl még tejmentes (és cukormentes) is! És ha mindez nem volna elég, még tényleg finom is, úgyhogy jószívvel ajánlom nektek kipróbálásra. Nem is húzom tovább az időt, vágjunk bele!

Hozzávalók

A tésztához

  • 30 dkg Schär Mix B gluténmentes kenyérliszt
  • 220 ml víz
  • 1 egész tojás (L méret)
  • 6 g só (ha sósabban szereted, lehet picit több)
  • 1 dkg zsiradék (nálam kacsazsír volt, de lehet ez olaj, margarin, teavaj, kókuszzsír, bármi)
  • 11 g élesztő

A töltelékhez

  • 40 dkg káposzta (lehet fehér is, én a lilát jobban szeretem)
  • 2-3 dkg zsiradék (a fent felsoroltak jók itt is)
  • Ízlés szerint só, bors
  • 1 evőkanálnyi édesítő (vagy ízlés szerint cukor)
  • 1 evőkanálnyi (balzsam)ecet
  • ½ kávéskanál őrölt kömény
  • 1 dl folyadék

Elkészítés

Kezdjük a tészta összeállításával, annak idő kell, mialatt a dinsztelt káposztát el tudjuk készíteni. Én a Schär Mix B gluténmentes kenyérlisztjét használtam ehhez a pogácsához.

Lássuk is a lépéseket: fogom a dagasztó üstjét, és belemérem a lisztet, a vizet és a zsiradékot. Ráütöm a tojást, sózom, és belemorzsolom a friss élesztőt. Először egyes fokozaton összedolgozom az alapanyagokat, majd jó 10 percig kettes fokozaton dagasztom a tésztát. Természetesen lehet kézzel is dolgozni, de a liszt tulajdonságai miatt a tészta sokkal nehezebben kezelhető, mint a búzalisztes testvére. Nem kell megijedni, jó kis ragacsos lesz a végeredmény. Kissé lisztezett kézzel leszedem az üst szélére került tésztát is, gombócba rendezem, és letakarva 45 percre meleg helyre félreteszem.

Most pedig jöhet a pepecselős rész 🙂 A káposztát nagylyukú sajtreszelőn lereszelem. Lehet uborkareszelőn is, vagy akár késsel vágni, de a sajtreszelővel egyenletes, apró káposztacsíkokat kapunk, ami nagyon gusztusos lesz, és nem utolsó sorban a pogácsa szaggatásánal is könnyebb dolgunk lesz vele. Ezen kívül meglepően gyorsan halad egyébként vele a munka, jóval egyszerűbb, mint a többi megoldással. Szóval ha leaprítottuk a káposztát, jöhet a dinsztelés (hasonlóan készítettem, mint a pikáns párolt káposztámat https://degeszpocak.hu/pezsgos-parolt-kaposzta/ , de ebbe nem került alma, és cukormentes is lett). A zsiradékon megfuttatom a káposztát, sózom, borsozom, ízesítem az édesítővel és a köménnyel (ezzel csak óvatosan, inkább 2 részletben adjuk hozzá, minthogy egyben belezuttyantjuk. Nagyon intenzív íze és illata van, és kiszedni nehéz, ha túlzásba visszük…). Felöntöm a folyadékkal, majd fedő alatt, időnként megkavargatva és kóstolgatva puhára párolom. A folyadék megválasztásánál legyünk bátran kreatívak: nálam narancslé került bele, de lehet bármilyen gyümölcslé, pezsgő, egy része bor vagy akár víz is. Az ecettel már csak akkor ízesítem, amikor teljesen puha a káposzta. Ekkor félrehúzom, és kihűtöm.

Eközben a tészta szépen a duplájára nő. Óvatosan dolgozva, lisztezett felületre borítom. Kézzel nyomkodom és alakítom formára, nem kell hozzá nyújtófa. Kb. 40×40 cm-es négyzetet alakítok ki belőle. A kihűlt káposztát elegyengetem a tetején, és képzeletben 3×3-as részre osztom. A felső egyharmadot ráhajtom a tészta közepére.

Ezután az alsót is felhajtom középre. Kicsit megnyomkodom, hogy laposabb legyen (ekkor ugye egy hosszúkás, téglalap alakú tészta van előttem), és jobbról-balról szintén behajtom középre. Újra megnyomkodom, hogy kb. 3-4 cm magas legyen, de nagyon gyengén, hogy a tésztát ne szakítsam ki. Tetszőleges mintákat szúrok ki belőle, a kiszúrót vagy a szaggatót minden egyes használat előtt lisztbe mártva. A ráragadt tésztadarabokat szedjük le, különben a harmadik kiszúrás után nem fogunk tudni dolgozni vele 🙂 Én szeretem a kör alakú pogácsák kiszaggatása után maradt sokszögű pogácsákat is, annál több ropogós rész van rajta 🙂 Ha viszont az egységességre törekszünk, érdemes késsel négyzeteket vágni, így nem marad leeső tészta sem.

Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatom őket, késsel alányúlva emelem át, mert jó lágy a tészta. Hagyjunk helyet a pogácsák között, mert még kelni fognak!

Kenjük le tojással, majd meleg helyen kelesszük újra, miközben a sütőt alsó-felső sütéssel előmelegítjük 210 fokra. 30 perc kelesztés után kenjük le mégegyszer tojással, és 25 perc alatt süssük ropogósra és aranybarnára.

Jó étvágyat!

Brigi

TIPP

Megszórhatjuk szezámmaggal is, vagy ha szeretjük jó borsosan, pár tekerésnyi frissen őrölt borssal még pikánsabbá tehetjük



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!