Barion Pixel

Mátrai borzaska

Szerző:

Zöldségeket beszélek, Összes recept, Húsétel, Krumpliételek

Adag: 3 főre

Elkészítési idő: 1,5 órán belül

Nehézségi fok: egyszerű

A rántott húsnál magyarosabb ételt nehezen tudok elképzelni. Laktatóbbat viszont igen, mint például a mátrai borzaska. Ennek az ételnek a titka, a lelke a bunda: olyan laktató, hogy akár köret nélkül is jóllaksz vele – persze egy jó kis mártogatós elmaradhatatlan róla 🙂

Hozzávalók (3 személyre)

  • 0,6 kg karaj vagy sertésszűz

A bundához:

  • 40 dkg burgonya
  • 3 egész tojás
  • Ízlés szerint (medvehagymás) só és frissen őrölt bors
  • 30-40 dkg liszt (nem egyszerre!)

A mártáshoz:

  • 25 dkg tejföl
  • 2 gerezd fokhagyma

A szóráshoz:

  • 20 dkg reszelt sajt

Zsiradék a sütéshez

Elkészítés

A mátrai borzaska a bundájától lesz különleges: kicsit átmenet a rántott hús és a tócsni (vagy cicege, lapcsánka, mackó, vagy millió más néven ismert étel) között. Az elkészítése is elég egyszerű: a leghosszabb része a várakozás 🙂 A nyers burgonyát nagylyukú reszelőn lereszelem (vigyázva, hogy a körmeim és az ujjaim vége ép maradjon a mutatvány végére is)

Lesózom, és félreteszem legalább fél órára. Ezidő alatt levet enged, amit majd alaposan kinyomkodok, de erről majd később.

Addig, amíg a krumpli a levével van elfoglalva, a karajt (vagy szüzet, de akár csirkemellet is) kb. ujjnyi vastag szeletekre vágom, sózom, borsozom, félreteszem. Ha a burgonya elkészült a léengedéssel, nagyon alaposan kinyomkodom, hogy eltávolítsam a felesleges nedvességet belőle. Hozzáadom a tojásokat, ha szeretném, zöldfűszerekkel is ízesíthetem (majoránna, bazsalikom, oregánó, nem rontják el 🙂 ), borsot, szükség esetén még egy kis sót.

Egy villával összekutyulom, és elkezdem adagolni a lisztet. Nem egyszerre szórom bele mindet, mert sok mindentől függ, hogy mennyi lisztet használok végül: például a burgonya nedvességtartalmától és a tojások méretétől is. A lényeg, hogy jó sűrű masszát kapják, ami nem fog lefolyni a hússzeletekről sütés közben.

Amikor kész (vagyis megáll a villa a masszában), zsiradékot melegítek. Nem kell, hogy forrjon, de jó meleg legyen. A hússzeleteket egyesével megforgatom lisztben, majd a krumplis masszában, és végül mehet az olajba. Ha lecsúszna a massza, gyorsan pótolom egy kanállal, hogy mindenhol jól bevonja a husikat. Mindkét oldalát kb. 3-3 percig sütöm (a hússzeletek vastagságától függően), végül konyhai papírtörlőre szedem, hogy a felesleges zsiradékot feligya. Amíg a husik sülnek, elkészítem a tejfölt: a fokhagymát belezúzom, ízesítem sóval, borssal, esetleg zöldfűszerekkel, és egy villával vagy kézi habverővel elkeverem. A sajtot is lereszelem. Ez lehet tisztán trappista, vagy eidami, akár felesben is, sőt a füstölt sajt is nagyon finom, pikáns ízt ad a végeredménynek.

Amikor a hús kisült (és már nem is olajos), azon melegében rákanalazok a tetejére a tejfölből és megszórom reszelt sajttal, hogy kissé ráolvadjon, végül megszórom snidlinggel. Ha többen vagyunk rá, körettel tálalom (ez lehet rizs, bulgur vagy akár tarhonya is), de anélkül is komplett fogás.

Jó étvágyat kívánok,

Brigi



Ha tetszett ez a bejegyzés és megosztod, köszönöm.

Nézd meg további receptjeimet, biztosan találsz még a fogad alá valót közöttük!

Gyorsan értesülhetsz a blog bejegyzéseimről, tippekről és újdonságokról a Degeszpocak Facebook oldalán amit itt találsz, vagy kérdezz-csevegj velünk a Facebook csoportunkban is, amit itt érsz el.  Gyere és csatlakozz hozzánk egy kattintással!

Instagram: https://www.instagram.com/degeszpocak/



error: A tartalom védett!!